Paní Založte nové téma

Dostanu něco z prodeje domu nebo vše dostane věřitel?

mám schváleno oddlužení ve formě splátk. kalendáře. mám i zajištěného věřitele, správce tedy prodává dům. chtěla bych se zeptat, když se dům prodá za větší částku než je určena zástavnímu věřiteli, jestli mi bude zbytek peněz vyplacen nebo ho musím použít jako mimořádný příjem na úhradu pro nezajištěné věřitele???

alena, 21.08.2015 09:09

→ Využijte odborníka na oddlužení neboli osobní bankrot - Doporučujeme

Dobrý den, paní Aleno,

pokud nějaké peníze z prodeje domu skutečně zbudou, použije je přímo insolvenční správce jako mimořádnou splátku oddlužení ve prospěch Vašich nezajištěných věřitelů. K Vám se proto tyto peníze bohužel vůbec nedostanou.

V závislosti na tom, kolik peněz případně z prodeje zbude, může být "předplacení" Vašeho oddlužení pozitivní, neboť např. nebudete vystavena tlaku, že za 5 let nezaplatíte alespoň 30 % hodnoty Vašich závazků v případě, že jeden měsíc nebo více nebudete mít dostatečný příjem na to, aby Vám insolvenční správce strhl splátku oddlužení.

Budete-li mít nějaké dotazy, neváhejte se na nás obrátit ať už na našich stránkách http://www.oddluzeni-rychle.cz nebo na níže uvedených kontaktech.

S uctivým pozdravem

Lucie Grymelová
odborná konzultantka
http://www.oddluzeni-rychle.cz
tel.: 608 250 146
info@oddluzeni-rychle.cz

Lucie - Oddlužení-rychle.cz, 21.08.2015 15:52

Dobrý den mam dotas i ja sem v insolvenci již 2 rok . chci se zeptat inoslvenčni spravce prodava moji nemovitost protože je vzastave ,spravce mě zdelil ,že pokud se byt prodá tak zbytek penez mě vyplati je to pravda

pepa, 21.08.2015 16:20

Dobrý den, pane Pepo,

na základě Vašich informací Vám bohužel nejsem schopna odpovědět na Váš dotaz, ovšem pokud Vám insolvenční správce sdělil, že Vám zbytek peněz vyplatí, domnívám se, že by to mohlo být v důsledku následujícího.

Vaše nemovitost je nemovitost zajištěná, což značí, že k ní má Váš věřitel zástavní právo. Pokud se prodá, má tento věřitel právo na plné uspokojení své pohledávky, čili mu správce zaplatí všechno, co mu dlužíte. Zbytek té částky by měl insolvenční správce použít na mimořádnou splátku oddlužení ve prospěch Vašich nezajištěných věřitelů, ale je možné, že po zaplacení dluhů, které máte vůči Vašim nezajištěným věřitelům, ještě nějaké peníze z prodeje nemovitosti zbudou. V tom případě by Vám měl insolvenční správce tento zbytek vyplatit.

Budete-li mít nějaké další dotazy, neváhejte se na nás obrátit ať už na našich stránkách http://www.oddluzeni-rychle.cz nebo na níže uvedených kontaktech.

S uctivým pozdravem

Lucie Grymelová
odborná konzultantka
http://www.oddluzeni-rychle.cz
tel.: 608 250 146
info@oddluzeni-rychle.cz

Lucie - Oddlužení-rychle.cz, 23.08.2015 19:28

K úvahám soudu prvního stupně považoval odvolací soud za nutné dodat, že na rozdíl od konkursu a oddlužení ve formě zpeněžení majetkové podstaty, kdy předmět zajištění je vždy zpeněžen a z jeho výtěžku pohledávka zajištěného věřitele (postupem dle § 298 a § 299 IZ) uspokojena, v případě oddlužení splátkovým kalendářem (jelikož tato forma oddlužení není postavena na zpeněžení majetku podstaty, ale pouze na postihu příjmů dlužníka) dojde ke zpeněžení předmětu zajištění insolvenčním správcem jedině pokud o to zajištěný věřitel podle § 409 odst. 3 IZ výslovně požádá. Pokud ke zpeněžení majetku sloužícího k zajištění dojde, lze z něj náklady insolvenčního řízení hradit jen z části (v limitech § 298 odst. 3 IZ náklady spojené se správou a zpeněžením předmětů zajištění a část odměny insolvenčního správce příslušející mu dle § 1 odst. 2 vyhlášky), zbytek náleží vydat zajištěnému věřiteli. Vznikne-li po úplném uspokojení pohledávky zajištěného věřitele přebytek výtěžku ze zpeněžení zajištění (hyperocha), lze jej užít k uspokojení ostatních (nezajištěných) věřitelů jen v případě konkursu či oddlužení zpeněžením majetkové podstaty. V případě oddlužení ve formě splátkového kalendáře se však hyperocha vydá dlužníkovi do jeho volné dispozice. Nelze ji totiž-jak nesprávně dovozoval soud prvního stupně-považovat za mimořádný příjem, s nímž by dlužník byl povinen naložit způsobem uvedeným v § 412 odst. 1 písm. b) IZ, tedy použít ho-prostřednictvím insolvenčního správce-k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře (byť mu nic nebrání, aby tak dobrovolně učinil). K tomu viz usnesení Vrchního soudu v Praze č.j. KSPL 20 INS 3876/2010, 1 VSPH 175/2012-B-30 ze dne 28.2.2012 a jeho usnesení sp. zn. KSCB 25 INS 159/2012, 3 VSPH 1127/2012 ze dne 22.10.2012.....toto sem našla na netu...proč je to tady jinak??

alena, 3.09.2015 09:47

Pani konzultantka bohuzel neuvedla,ze vyjimkou je oddluzeni formou splatkoveho kalendad,kde samozrejme prebyjek ze zpenezeni majetku je vydan dluznikovi volne k dispozici po odecteni vsech nakladu. Proste neuplna informace.Zdravim

Bobik, 19.09.2015 22:59

Odpoveď

Jméno

Zpráva

Kontrola: Opište číslicí dvacetjedna

Další diskuse

  1. Spolehlivou a seriózní půjčku
  2. Spolehlivou a seriózní půjčku
  3. Spolehlivou a seriózní půjčku
  4. Spolehlivou a seriózní půjčku
  5. Spolehlivou a seriózní půjčku
  6. Vaše finanční spokojenost za 24 hodin
  7. Vaše finanční spokojenost za 24 hodin
  8. Vaše finanční spokojenost za 24 hodin
  9. Vaše finanční spokojenost za 24 hodin
  10. Vaše finanční spokojenost za 24 hodin

(c) 2014 - 2019 - Oddlužení.org - Ochrana osobních údajů - Kontakt