Způsoby, jak stanovit priority pro splácení dluhů

Pokud máte dluhy, je důležité splácet dluhy rychle, ale zároveň v rámci svých možností. Obrátit se na charitativní organizaci zabývající se podporou zadluženosti vám může pomoci odhadnout, jak nejlépe zvládnout své splátky, a někdy vám mohou pomoci zorganizovat dosažitelný splátkový plán se společnostmi nebo službami, kterým můžete dlužit.

Existuje několik způsobů, jak můžete efektivně spravovat své finance a stanovit priority splácení dluhů.  

  • Prioritní platby – to znamená, že nejdříve zaplatíte důležité účty, někdy dokonce dříve než dluhy. Dodržováním splátek hypotéky, nájemného a poplatků za komunální služby se můžete vyhnout dalšímu zadlužování.
  • Splácení dluhů – splácení dluhů vůči podnikům, bankám a poskytovatelům půjček je důležitější než jakékoli zbytečné výdaje, jako je stravování nebo návštěva kina. Dohodněte se s poskytovateli na splátkovém kalendáři, abyste měli jistotu, že splácení dluhů zvládnete. Spočítejte si možnosti sloučení dluhů do jedné větší částky s nižší úrokovou sazbou, tzv. konsolidace. 
  • Plánujte rozpočet – Uvědomění si, kolik peněz máte, a plánování měsíčních výdajů vám pomůže být si jistí, kam vaše peníze směřují. Můžete také zjistit oblasti, ve kterých byste mohli potenciálně ušetřit. Například na provozu domácnosti. Konkrétně na energiích, službách jako jsou internet a volání můžete ušetřit i několik tisíc za rok. Na přehled jak ušetřit za služby v domácnosti se můžete podívat zde:
  • Sledujte svou hotovost – Důležité je pečlivě sledovat své finance, abyste měli přehled o tom, kdy jsou splatné účty a kolik peněz máte na účtu. 
  • Zamyslete nad bydlením – Jak moc velké jsou vaše dluhy? Bydlíte ve vlastní nemovitosti na úvěr, nebo v nájmu? Existují případy, kdy dává ekonomický smyls nemovitost prodat a zbavit se dluhů a jít do nájmu. Jsou i možnosti jak nemovitost prodat pouze dočasně. Jak funguje zpětný odkup nemovitosti si můžete přečíst zde:
  • insolvence, neboli osobní bankrot – Pokud máte stabilní práci a neexistuje už jiná možnost jak se zbavit dluhů, je zde i možnost vyhlásit osobní bankrot, kdy musíte splatit pouze část svého dluhu. Ne každý na tuto možnost dosáhne a dost často to znamená, že se minimálně na hodně dlouhou dobu musíte rozloučit s vidinou vlastního podnikání, nebo pořízení vlastní nemovitosti. Jak se vyřizuje osobní bankrot se můžete podívat zde:
  • Více vydělejte – V dnešní době lze vydělat více peněz snadněji, než kdykoliv před tím. Ať už jako brigádník, kdy téměř na každém rohu shánějí výpomoc. Tak i na internetu se dají vydělat nemalé peníze ať už propagováním služeb, tak i prodejem vlastního obsahu. Jak dnes vydělat více peněz si můžete prohlídnout zde: